Trending
Calendar
 
CP on Facebook

 

CP on Twitter
Print Email

Readers Poll

20100922_poll-ae.jpg

Alex Fine

2010 Readers Poll: Arts and Entertainment

Readers pick the best movie theater and more.

Best Rock Band

Winner: Fools and Horses

2nd: Beach House

3rd: Loving the Lie

Best Hip-Hop Act

Winner: (tie) Get 'Em Mamis and A Cool Stick

2nd: Rap Dragons

3rd: Height With Friends

Best Solo Music Act

Winner: Caleb Stine

2nd: Kevin Hock

3rd: Shodekeh

Best Rock Club

Winner: Ottobar, 2549 N. Howard St., (410) 662-0069, theottobar.com

2nd: Rams Head Live

3rd: 8x10

Best Place to Hear Hip-Hop

Winner: Sonar, 407 E. Saratoga St., (410) 783-7888, sonarbaltimore.com

2nd: Hip Hop Cycle at Merritt Canton

3rd: Ottobar

Best Underground Music Venue

Winner: Floristree, myspace.com/floristree

2nd: Charm City Art Space

3rd: Hexagon Space

Best All-Ages Venue to See Bands

Winner: Rams Head Live, Power Plant Live, 20 Market Place, (410) 244-8854, ramsheadlive.com

2nd: Pier 6 Concert Pavilion

3rd: Ottobar

Best Local Music Festival

Winner: Whartscape

2nd: Artscape

3rd: Virgin Fest

Best Radio Station for Music

Winner: WTMD-FM

2nd: 98Rock

3rd: 92Q

Best Movie Theater

Winner: Charles Theatre, 1711 N. Charles St., (410) 727-3456, thecharles.com

2nd: Landmark Inner Harbor East

3rd: Senator Theatre

Best Film Festival/Series

Winner: Maryland Film Festival

2nd: Cinema Sundays, Charles Theatre

3rd: 48 Hour Film Project

Best Local Theater Company

Winner: Single Carrot Theatre, 120 W. North Ave., (443) 844-9253, singlecarrot.com

2nd: Everyman Theatre

3rd: CenterStage

Best Dance Company

Winner: Effervescent Collective, effervescentcollective.org

2nd: The Collective

3rd: Full Circle Dance Company

Best Drag Performer

Winner: (tie) Sunrize Highway and Sue Nami

2nd: Paco Fish

3rd: Franz Fiddler

Best Multi-use Arts Space

Winner: Creative Alliance at the Patterson, 3134 Eastern Ave., (410) 276-1651, creativealliance.org

2nd: Windup Space

3rd: Load of Fun

Best Place to See Art

Winner: American Visionary Art Museum, 800 Key Highway, (410) 244-1900, avam.org

2nd: Baltimore Museum of Art

3rd: Walters Art Museum

Best Visual Artist

Winner: Kristina DeSantis

2nd: (tie) Spencer Horsman and Matt Bovie

3rd: (tie) Jimmy Joe Roche, David Purcell, Robert McClintock

Best Local Cartoonist/Illustrator

Winner: Dina Kelberman

2nd: Tom Chalkley

3rd: Emily Flake

Best Local Author

Winner: Laura Lippman

2nd: Anne Tyler

3rd: David Simon

We welcome user discussion on our site, under the following guidelines:

To comment you must first create a profile and sign-in with a verified DISQUS account or social network ID. Sign up here.

Comments in violation of the rules will be denied, and repeat violators will be banned. Please help police the community by flagging offensive comments for our moderators to review. By posting a comment, you agree to our full terms and conditions. Click here to read terms and conditions.
comments powered by Disqus